Dluhy v českých rodinách

Bysosfinance@profiweb.cz

Dluhy v českých rodinách

Rodiny v České republice se dostávají více a více do dluhových propastí. Co je hlavní příčinou? Podle našeho názoru je velmi nízká finanční gramotnost v této oblasti. V České republice existují dva rozdílné druhy poskytování půjček.

Tou první jsou banky. Veškeré banky si zájemce o půjčky důkladně prověří a zhodnocují schopnost splácení každého klienta. Poté jsou soukromé společnosti, které toto vůbec nedělají a své půjčky poskytují téměř každému a právě od nich si většina rodin půjčuje peníze a někdy na úplné zbytečnosti jako jsou dovolené, dárky apod.

Mělo by platit pravidlo, které by říkalo, že když už půjčku opravdu chceme, musí být nezbytná oprávněná nějakým důvodem, který nemá jiné řešení. Jestliže se například rodině rozbije vůz na dojíždění do práce nebo pračka či jiný domácí potřebný spotřebič. Je pochopitelné, že když nemají žádné úspory, musejí jednat ihned a v tomto ohledu by půjčka byla důvodem.

Ale existují rodiny, které si půjčují peníze na dovolené, vánoční dárky, elektroniku apod. Naivita těchto lidí je v tom, že si myslí, že to zvládnou platit a nic se nemůže stát. Ale rázem se mohou dostat do finančního problému, který se znovu budou snažit vyřešit další půjčkou. Následně platí dvě půjčky na jednou, a když se u jedné opozdí, naskočí poplatky a sankce, které situaci v jaké je rodina mnohem zhorší.

Toto vše nastane, když rodina nezváží své pro a proti. A jednoduše se zbrkle rozhodnou půjčit si peníze, když mají problémy třeba se svým rozpočtem vyjít i bez půjčky. Nejdříve si vše důkladně propočítejte a zvažte ještě před tím, než se rozhodnete!

About the Author

sosfinance@profiweb.cz administrator