Proč nebankovní půjčka?

Bysosfinance@profiweb.cz

Proč nebankovní půjčka?

Mnoho lidí v dnešní době vyhledává nebankovní půjčky z důvodu, že banky je odmítají.  Proč k tomu dochází? Proč banka neposkytne půjčku? Banky mají nastaveny přísná kritéria jako např. bonita – žadatel o půjčku musí prokázat dostačující příjem, že je schopen splácet půjčené peníze.

Co to znamená dostačující příjem?

Banky zkoumají čistý měsíční příjem žadatele o půjčku, ale oproti tomu odečtou životní minimum na osobu, pokud je žadatel o půjčku v manželském svazku, a mají děti, tak životní minimum je vyšší než žadatel, který je svobodný a nemá děti. Dále odečtou všechny stávají měsíční splátky ať se jedná o půjčku, úvěr, hypotéku, kreditní kartu či kontokorent. Banky také odečítají např. alimenty.

Po odečtení všech uvedených nákladů musí vzniknout vyšší rozdíl, než je měsíční splátka žádané půjčky. Jakmile rozdíl mezi příjmy a výdaji je rovná nové měsíční splátce či je nižší, půjčka v bance je zamítnuta.

Ale to není vše, banky nahlížejí do bankovních a nebankovních registrů dlužníků. Bankovní registr CBCB – Czech Banking Credit Bureau, a.s., nebankovní registr NRKI sdružení CNCB – Czech Non-Banking Credit Bureau, z.s.p.o., nebankovní registr SOLUS – zájmové sdružení právnických osob.

Co banky vidí v registrech?

V registru se evidují záznamy, datum poskytnutí finančního produktu, výše půjčené částky, datum splatnosti a datum uhrazení splátky. Jakmile se opozdíte ve splátce, hned je tato splátka označena.

V registrech je také vidět, kdy a kde jste v posledním roce zažádali, u jaké banky, jakou výši a proč vám finanční produkt nebyl poskytnut (zamítnutí bankou či storno z naší strany).

Registr se eviduje po dobu 4 až 5ti let po splaceného celého finančního produktu.

V nebankovním registru jsou evidovány nebankovní produkty typu půjčky, úvěru, hypotéky, a to od poskytovatelů, kteří jsou ve sdružení SOLUS. Dále jsou tam evidovány záznamy od poskytovatelů elektřiny, plynu, telefonních služeb apod.

BRKI – http://www.cbcb.cz

NRKI – http://www.cncb.cz

SOLUS – https://www.solus.cz/cs

Jakmile banky vidí nějakou tu splátku po splatnosti, či nezaplacený telefon nebo plyn, vaši žádost zamítnou.

Proč nebankovní půjčka?

Nebankovní půjčka je z výše uvedených důvodů trendem na trhu posledních let. Při žádosti o nebankovní půjčku se nenahlíží do bankovních a nebankovních registrů, nezkoumá se příjem. Ale i toto přináší riziko, žadatel si sám musí spočítat, zda na nové splátky opravdu má dostačující příjem, jinak se může dostat do svízelné situace.

Přečtěte si více o parametrech nebankovní půjčky..

About the Author

sosfinance@profiweb.cz administrator