Mnoho lidí v dnešní době vyhledává nebankovní půjčky z důvodu, že banky je odmítají. Proč k tomu dochází? Proč banka neposkytne půjčku? Banky mají nastaveny přísná kritéria jako např. bonita – žadatel o půjčku musí prokázat dostačující příjem, že je schopen splácet půjčené peníze.
Banky zkoumají čistý měsíční příjem žadatele o půjčku, ale oproti tomu odečtou životní minimum na osobu, pokud je žadatel o půjčku v manželském svazku, a mají děti, tak životní minimum je vyšší než žadatel, který je svobodný a nemá děti. Dále odečtou všechny stávají měsíční splátky ať se jedná o půjčku, úvěr, hypotéku, kreditní kartu či kontokorent. Banky také odečítají např. alimenty.
Po odečtení všech uvedených nákladů musí vzniknout vyšší rozdíl, než je měsíční splátka žádané půjčky. Jakmile rozdíl mezi příjmy a výdaji je rovná nové měsíční splátce či je nižší, půjčka v bance je zamítnuta.
Ale to není vše, banky nahlížejí do bankovních a nebankovních registrů dlužníků. Bankovní registr CBCB – Czech Banking Credit Bureau, a.s., nebankovní registr NRKI sdružení CNCB – Czech Non-Banking Credit Bureau, z.s.p.o., nebankovní registr SOLUS – zájmové sdružení právnických osob.
V registru se evidují záznamy, datum poskytnutí finančního produktu, výše půjčené částky, datum splatnosti a datum uhrazení splátky. Jakmile se opozdíte ve splátce, hned je tato splátka označena.
V registrech je také vidět, kdy a kde jste v posledním roce zažádali, u jaké banky, jakou výši a proč vám finanční produkt nebyl poskytnut (zamítnutí bankou či storno z naší strany).
Registr se eviduje po dobu 4 až 5ti let po splaceného celého finančního produktu.
V nebankovním registru jsou evidovány nebankovní produkty typu půjčky, úvěru, hypotéky, a to od poskytovatelů, kteří jsou ve sdružení SOLUS. Dále jsou tam evidovány záznamy od poskytovatelů elektřiny, plynu, telefonních služeb apod.
Jakmile banky vidí nějakou tu splátku po splatnosti, či nezaplacený telefon nebo plyn, vaši žádost zamítnou.
Nebankovní půjčka je z výše uvedených důvodů trendem na trhu posledních let. Při žádosti o nebankovní půjčku se nenahlíží do bankovních a nebankovních registrů, nezkoumá se příjem. Ale i toto přináší riziko, žadatel si sám musí spočítat, zda na nové splátky opravdu má dostačující příjem, jinak se může dostat do svízelné situace.
+420 777 846 662
© SOS Finance 2004 -